Energia ze słońca – panele słoneczne i nie tylko

Energia odnawialna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego: w czasach kiedy kładzie się szczególny nacisk na ochronę środowiska wytwarzanie energii poprzez dymiące kominy staje się niemodne. Dlatego też pojawiły się nowoczesne technologie, które oferują alternatywne źródła energii takie jak pompy cieplne, elektrownie wiatrowe, piece na biomasę czy kolektory słoneczne.

Pozyskiwanie energii bezpośrednio ze Słońca jest stare jak świat. To w końcu Słońce powoduje, że na Ziemi istnieje życie dostarczając nam niezbędnej energii. Kolektory słoneczne konstruowane są już od wczesnych lat sześćdziesiątych. Już wtedy Amerykanie pokryli dużą część pustyni kalifornijskiej właśnie ogniwami solarnymi uzyskując sporo energii z bezchmurnego nieba.

W bogatych krajach arabskich kolektory słoneczne używane są jako źródło energii potrzebne do odsalania wody morskiej, bowiem w tamtym regionie woda pitna jest mocno deficytowa.  Z kolei w Unii Europejskiej jest na kolektory słoneczne dofinansowanie ze specjalnych funduszy pomocowych, ponieważ wspólnota europejska mocno wspiera wszelkie działania proekologiczne mające na celu ochronę naszej planety.

W mojej okolicy niedawno wyrosły trzy ogromne konstrukcje czyli elektrownia wiatrowa. Każda z tych wieży ma ponad dziewięćdziesiąt metrów wysokości i daje moc około ośmiuset kilowatów. Tak właśnie wprowadzany jest w życie program pozyskiwania energii odnawialnej   czyli energii czystej i odnawialnej wykorzystującej naturalne zjawiska przyrody: w tym wypadku wiatr. Ponadto na dachach wielu domów pojawił się srebrzyste kolektory słoneczne służące do ekologicznego podgrzewania wody do mycia…..

solar-panels-1477987_640

Energia odnawialna ma ogromne perspektywy, ponieważ musimy w końcu zacząć oddawać naturze to co jej zabraliśmy i co zniszczyliśmy.  Kolektory słoneczne doskonale wpisują się w  ekologiczne podejście do życia i do otaczającego nas świata. Jakkolwiek cena samych kolektorów jest dość wysoka, to jednak ich eksploatacja jest już darmowa.
Warto więc zainwestować energię odnawialną, czystą i ekologiczną. Zwłaszcza, że jest na kolektory słoneczne dofinansowanie z funduszy pomocowych Unii Europejskiej, ponieważ Unia stawia na produkcję takiej energii, która nie zanieczyszcza  środowiska. Kolektory słoneczne są właśnie przykładem urządzeń, które dostarczają nam energii w pełni ekologicznej.

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się tak zwane alternatywne źródła energii. Związane jest to ze zwiększającą się presją obrońców środowiska i wszelkiego rodzaju ekologów, którzy domagają się wręcz zamknięcia elektrowni węglowych i zastąpienia ich źródłami energii czystej. Stąd właśnie pojawiają się pomysły na wszelkie elektrownie wiatrowe, podziemne pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Trudno chyba oczekiwać, że w najbliższym czasie „czysta energetyka” zastąpi tą tradycyjną. Główną przeszkodą jest rachunek ekonomiczny czyli opłacalność całego przedsięwzięcia. Jak na razie energia z „brudnego” węgla jest kilka razy tańsza od energii odnawialnej. Kolektory słoneczne są nadal bardzo drogie, a ich sprawność jest niewielka. Nieco lepiej to wygląda jeśli chodzi o kolektory słoneczne próżniowe, jednak nadal są one dość deficytowe, a ich znaczenie z punktu widzenia ogólnego zapotrzebowania na energię jest marginalne.

Unia Europejska próbuje coś z tym zrobić i alternatywne źródła energii objęte są programami dopłat i refundacji. Dopłatami objęte są między innymi elektrownie wiatrowe, energia z wnętrza ziemi oraz kolektory słoneczne. Dofinansowanie powoduje, że ekologiczna energia jest tańsza i może konkurować z energią tradycyjną.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More

Zostaw komentarz